perjantai 29. marraskuun 2019

Arkiviikkoni numeroina

MOIMOI IHANAT

ja hei sataako siellä lunta?!? Täällä tulee taivaan täydeltä! ♥ Mun piti tänään kirjoitella rakkausjuttuja, rakkauden kielistä ja vähän siitä miten me voidaan omilla pienillä toimillamme buustata parisuhdetta arjessa. Mutta tiedättekö, että nyt kun ulkona tupruttaa ja uunista tulee taatelikakun tuoksu, ei viitsi mennä liian syvällisiin. Sydän on kepeä ja lounastauolla askartelemani eucalyptuskranssi levittää tähän ruokatilaan ihanaa tuoksua. Puhutaan rakkaudesta sitten joku toinen kerta.

Viime perjantaina tekemäni arkiviikkopostaus sai teiltä niin hyvän vastaanoton, että jatketaan tänä perjantaina hieman samoilla linjoilla. Mun arkiviikkoni maanantaista tähän asti numeroina näyttää seuraavalta:

5 miehen vieressä nukuttua yötä (ensi viikolla luku onkin tasan 1)
7h32mins keskimääräinen uni / yö
1h45 mins pilatesta
3 kasvisruokaa
50 mins yin joogaa
3 kello kuuden herätystä
2 kello seitsemän herätystä
1 uusi lajikokeilu (paddle, oli kivaa!)
2 kertaa läpimäräksi kastuneet goretex kengät
14732 keskimäärin askeleet / pvä
3 ärsyyntymistä
(kaikki samalla kertaa kaupassa, kun ihmiset tukkii ensin hissin edustan,
sitten käytävät ja sitten vielä kassajonon kärryillään…ja mulla oli kiire :D)
10 ylämäkivetoa
6 tuntia dokkareita Yle Areenasta
7 kuppia glögiä
5 rappuset rappustreeneissä
1 päikkärit
12 siipeä hot-kastikkeella
3 kertaa saunomista
8h32 mins äänikirjan kuuntelua
6,1 km juoksua
2 täysin meikitöntä päivää
3 paistettua taatelikakkua (vimppa on nyt uunissa)

Ja hei tuo eucalyptuskranssi; säästin viime vuonna tekemästäni kranssista tuon kehikon (henkari) ja rautalangat. Kaupasta ostin muutaman puntin eucalyptuksen oksia ja kas, kranssi oli valmis viidessä minuutissa. Ajattelin virittää tuon takan etuosaan, mutta millähän ilveellä sen saisi siihen kiinni. Näkymättömällä langalla takan yläosasta, mutta millä kiinni tuo naru sinne takan yläosaan?

Viikonloppuna luvassa lisää jouluisia puuhia; nyt kun lakko loppui, niin sitä uskaltaa vissiin askarrella joulukortit. Huomenna koulun joulumyyjäisiä (tänään leipomani taatelikakut menevät sinne myyntiin) ja joulupukin asioilla käymistä.  Yhdet jouluiset kamppiskuvaukset pitää hoitaa myös alta, kun on luvattu aurinkoa. Sunnuntaina luvassa joulukahvittelua rakkaiden ystävien kanssa. Ai niin, sunnuntaina saa avata joulukalenteristakin ekan luukun. Sanoinko jo, että nautin tästä joulunalusajasta? 🙂

PERJANTAITERKUIN,


12 Responses to “Arkiviikkoni numeroina”

  1. Anu sanoo:

    Moi! Nyy, hei sataa valkosta Turun seudullakin!! 👏👏👏 Mä oon ripustanut takan reunaan juttuja niin, et ripustan esim. kranssin pitkään naruun, jonka pään vien takan päälle, ihan taakse ja siellä narun päälle matala paino.

    -Anu-

    P.s. Ihana kranssi!

    • Marja sanoo:

      No hei Anu, just piti tulla kertomaan että simmottis minäkin laitan kranssin takan edustaan. Siimakin on siihen hyvä, ei näy ollenkaan :D. Täällä Naantalissa on myös maa valkeana, ihanaa!
      Ihana kranssi, Maria <3!

      • Maria sanoo:

        Moi Marja

        kiitos ja kiitos sinullekin vinkistä 🙂

        Voi ihanaa, että siellä Naantalissakin on jouluiset kelit…toivotaan, että pysyy valkeana ❤️

        Ihanaa sunnuntai-iltaa ❤️

    • Maria sanoo:

      Moi Anu

      ja hei jee, että siellä Turkkusessakin saatiin talvi 🙂

      Voi kiitos, tuo kranssi oli ihana tehdä! Ja hei kiitos vinkistä 🙂 Mä olen pohtinut tuota matalaa painoa tässä viikonlopun ja hitsi, kun en ole keksinyt vielä sellaista. Joten kranssi oottaa laittajaansa vitriinin käsikahvassa roikkuen 😀

      Ihanaa sunnuntai-iltaa ❤️

      • Marja sanoo:

        Huomenta Maria, vaikka muutama laatta, tiili, tms. sen verran painava ettei kranssi valu mihinkään. Tai kirja tai kivi :D.

        • Maria sanoo:

          Huomenta Marja,

          kirjaa koitin, mutta oli niin liukas pinta, että ei pitänyt. Kivi tai laatta voisi toimia. Täytyykin mennä katsomaan varastosta onko meillä vielä lattialaattoja jäljellä.

          Suurkiitos vinkistä ja ihanaa alkanutta viikkoa ❤️

  2. Nina sanoo:

    Ihana kranssi!!! Saako siellä ihan tavan kaupasta noita oksia?

    • Maria sanoo:

      Moikka Nina

      ja kiitos ❤️

      Juu, Cittarista ostin nämä oksat, mutta lähi K-Marketistakin usein löytyy 🙂 Ja yllättävän edullisesti, vähän yli kolme euroa viisi oksaa!

      Suloista sunnuntai-iltaa ❤️

  3. Vuorivaahtera sanoo:

    Hei, minulla on keskellä lattiaa seisova takka. Olen kiinnittänyt kranssin siimalla takan piipun ympäri. Toisella puolella takkaa on kranssi ja toisella puolella joulusukka, molemmat siimalla.

    • Maria sanoo:

      Heippa

      ja oi että, ihana idea ❤️ Meillä tuo takka on seinässä kiinni, joten tuota samaa en pysty tekemään, mutta ihanalta kuulostaa 🙂

      Kivaa sunnuntai-iltaa ❤️

  4. Johanna sanoo:

    Ihana kranssi ja tunnelmallinen koti.😊

    Kiitokset blogistasi, joka on aina niiiin ihana. Mukavaa joulun odotusta!💖

    • Maria sanoo:

      Moikka Johanna

      ja voi että – lämmin kiitos kauniista sanoistasi ❤️

      Mukavaa sunnuntai-iltaa sinne ❤️

Kommentoi