Ostimme pari vuotta sitten uuden grillin; ihan perus Landmannin, joka toimii kuin kello. No probs. Nyt mieheni on saanut päähänsä, että me tarvitsemme Weberin grillin (yeah right!). Aluksi olin ajatusta vastaan, mutta mitä enemmän sitä olen funtsinut, niin onhan tuo kaiken toiminnallisen lisäksi aikas hieno, vai mitä ? (ja rakkaani, jos luet tätä niin tämä ei ole vielä myöntymisen merkki ;).
Minulla on etuoikeus tänä vuonna (kuten viime vuonnakin ) pitää kaksi kuukautta lomaa kesällä (kiitos ihanan Jennin, joka lupautui meille jälleen kesätöihin). Kesäkuun pidän palkatonta lomaa ja heinäkuun lomalomaa
Jos meille tuollainen Weber siunaantuu niin lupaan opetella grillaamaan pitkän lomani aikana. Meillä yleensä mies hoitaa grillauspuolen, ja hyvin hoitaakin. Kesän herkku #1 on kauppahallista haettu nieriä filee savustettuna miehen veljen tekemässä savustuspöntössä (grillin päällä). Sen seuraksi uusia perunoita, tilliä ja kermaviilikastiketta. Mmmm.
Weberin sivuilta löysin herkullisen kalareseptin, jota aion kyllä kokeilla heti alkajaisiksi (kunhan ensin opettelen käyttämään grilliä).
Baja Fish Wraps with Chipotle-Lime Slaw
Rub
1/2 teaspoon pure chile powder
1/2 teaspoon ground cumin
1/2 teaspoon kosher salt
1/4 teaspoon ground cayenne pepper
1/4 teaspoon ground cinnamon
4 halibut or salmon fillets or 2 of each (with skin), each about 6 ounces and 1 to 1-1/2 inches thick
Vegetable oil
Slaw
3 cups thinly sliced green cabbage
1/4 cup coarsely chopped fresh cilantro
1/4 cup mayonnaise
2 tablespoons fresh lime juice
2 teaspoons granulated sugar
1 teaspoon minced canned chipotle chiles in adobo
1/2 teaspoon kosher salt
6 flour tortillas (10 to 12 inches)
1. In a small bowl mix the rub ingredients. Lightly brush the fillets with oil and then apply the rub evenly. Cover and set aside in the refrigerator.
2. In a large bowl combine the slaw ingredients and toss to coat. Set aside until ready to assemble the wraps. Prepare the grill for direct cooking over high heat (450° to 550°F).
3. Brush the cooking grates clean. Grill the fillets over direct high heat, with the lid closed as much as possible, until you can lift them with a spatula off the cooking grate without sticking, about 4 minutes. Turn the fillets over and cook them until they are opaque in the center, 2 to 3 minutes. Transfer to a plate. Warm the tortillas over direct high heat for 30 seconds to 1 minute, turning once.
4. To assemble the wraps, break a fillet into large chunks and arrange on one half of a warm tortilla, then top with some of the slaw. Roll the tortilla to enclose the fillings, fold in the sides, and continue rolling to the end. Cut the wrap in half. Serve warm or at room temperature.
Kesäjuoma #1 on ehdottomasti sitruunavesi tai sitten alkoholillisista jäähdytetty Rose-viini.
Mistä teidän kesäherkut muodostuvat?
Grilliherkkuja odotellessa,
Mmm, vesi herahtaa kielelle, kun ajattelee kesää ja grillausta
Meidän perheen lemppareita ovat pekoniin käärityt kanafileet sekä lisukkeena folionyyteissä tomaattia, paprikaa, sipulia, valkosipulia + tuorejuustoa. Tietenkin runsaasti salaattia, patonkia ja kannullinen sitruunalla maustettua raikasta vettä.
Häränpihvi, herkkusienet ja punaviini ovat toinen bravuuri. Mieheni on myös innokas grillimestari! Meidän grillimme on Lucifer (kaasugrilli kolmella polttimella) ritilällä + valurautatasolla.
Hieno on ja varmasti hyvä!
Piheiltiin sen verran, että ei ostettu weberiä, mutta ainakin tuo on moitteettomasti toiminut tähän saakka.
Meillä nyt eka kesa oman pihan ja grillin kanssa ja voisin kuvitella että aika monta kertaa viikossa lämpenee, niin grilliherkkujen ystäviä ollaan.
Omia suosikkeja grillattu ananas, halloumi, kesäkurpitsa, maissa, naudan sisäfilee ja uusimpana jättiravunpyrstöt.
Ps. täytyy osta sushi-hullulle miehelle noita ed. postauksen pakkasjuttuja testiin!
Wau.magee grilli!
Savustettu lohi on ihanaa,sitä usein mökillä syödään kesäisin!Ja kyllä se grillimakkara,uudet perunat ja silli on myös hyvää!:)
Oi,olispa jo kesä!!
Hei, ekaa kertaa taidan jättää kommenttia tänne. Meillä mies haksahti Weberin grilliin viime kesänä ja vaikka se oli mielestäni aivan älyttömän kallis, niin on se kyllä hyväkin. Meillä mies hoitaa poikkeuksetta aina grillauspuolen, mutta voisin harkita kyllä grillaamisen opettelua itsekin. Meillä on jo pari krt grillattu tänä keväänä, mies grillaisi varmaan talvellakin, jos olisi katettu/lasitettu terassi
Tykätään grillata lähes kaikenmoisia pihvejä, vihanneksia yms. Miehen oma suosikki on Beer can chicken eli oluttölkin päällä höyrytetty kananpoika.
Jep, tuo grilli ja mun palkaton kesäkuu vähän riitelee keskenään, mutta eiköhän niistä sopuun päästä
Sally: meilläkin on tuo broilerinfilee pekoniin käärittynä aika pop jopa lasten keskuudessa. Välillä laitetaan vielä ananasrenkaasta puolet tuonne broitsun sisään. Nyt maistuis kans punaviini ja härän sisäfile pihvi…vaikka ihan vain pannulla tehtynä
Anni: unohdin koko halloumin! Grillattiin sitä ekan kerran viime kesänä ja oli muuten hyvää..nam
Sarppa: grillimakkara on kans yks must juttu ainakin kerran viikossa. Ihan perus Camping on paras
Terhi: kiva, kun tulit kommentoimaan
Mies on joskus höpötellyt tuosta beer can chickenistä. Sanoi, että Jenkeissä asuessaan olivat tehneet kanaa tuolla tavalla. Pitänee kokeilla hetimmiten! Ollaan mekin grillailtu jo pari kertaa, mutta jotenkin siihen grillaamiseen liittyy vahvasti se ulkona syöminen…nyt on vielä hitusen liian kylmää siihen puuhaan 