TERPPA!
Se on mä, Toby täällä taas. Koska jollain on niin kiire, että ei ehdi tänään blogiin. Tulin kertomaan teille tarinan. Surullisen, ah niin surullisen tarinan. Varautukaa kera nessupaketein ja surunauhoin. Tarinan eräästä koirasta, joka yhtäkkiä jäi yksin. Ypöypöyksin. Se reppana olen minä, ellette vielä arvanneet. Tällä viikolla olen joutunut olemaan tsiljoona tuntia yksin kotona. (toim. huom. keskimäärin neljä tuntia päivässä) Se mun palvelijani, palvelusväkeni kuningatar, teki valinnan, jollaista en olisi ikinä uskonut hänen tekevän. Hän valitsi työt. Mieluummin kuin meidän yhteiset päivät täällä kotona. Kun saan nukkua hänen jaloissaan näppäimistöäänen tuudittamana. Kun havaitsen kauneusunien läpi, että mua rapsutetaan korvan takaa. Ai että, ne äipän lämpimät villasukat ovat olleet hyvä nukkuma-alusta. Tällä hetkellä ne sukat lojuvat eteisen lattialla, mutta nukkuminen niiden päällä ei tunnu samalta. Yleensä aamupäikkäreiltä herättyäni mut on viety ulos tuoksuttelemaan tuoksuja. Ollaan kävelty ihan rauhassa ja ihasteltu kevättä. Eih, tällä viikolla aamupäikkäreiden jälkeen olen miettinyt, että mitä sitten tekisin. Olen käynyt juomassa ja sitten palannut takaisin tukipisteeseeni, tuulikaappiin odottelemaan kotiintulijoita.
Eniten tässä uudessa arjessa ehkä mua sieppaa se, että ei tule herkkupaloja ja -nameja keskellä päivää. Luin Marjan blogista, että kamuni Väinö on oppinut avaamaan keittiön laatikot. Täytyyhän meidän koirien olla omatoimisia, jos meidät näin brutaalilla tavalla hyljätään. Mun täytyy pitää hätsynpikaisesti palaveri Väpen kanssa, että miten tuo tehdään. Mähän voisin kuolla täällä nälkään sillä aikaa, kun hän hoitaa muka niitä tärkeämpiä juttuja. Ei toi palvelusväki kans ajattele mitään. Masu murisee täällä päivän aikaan niin, että hyvä kun kuulen edes auton tulemista pihaan.
Tänä aamuna otin uuden strategian käyttöön. Äippä oli totuttuun tapaan (toim.huom. kolmas kerta tällä viikolla) kukonlaulun aikaan kaunistautumassa veskissä. Otin mun lempileluni possun ja vein sinne vessaan. Katsoin nappisilmilläni, vingahdin ja kääntelin päätäni puolelta toiselle. Eih, mun kanssa ei leikitty. Ei muka ehditty. Otin possun suuhuni ja vein sen takkahuoneeseen häntä koipien välissä. Parkkeerasin sitten vessan oviaukkoon selälleni, otin hurmuri-ilmeen ja odotin että arvon rouva rapsuttaja voisi edes pikkuisen rapsuttaa tuosta etutassujen välistä. Noh, ainakin ottaa sen aamulenkillä tulleen takiaisen pois, kun en itse sitä yltänyt ottamaan.
Sitten tapahtui ihme. Maailman kahdeksas ihme. Kesken ripsivärin levityksen äippä katsoi mua ja kyykistyi. Rapsutteli ja lässytteli. Kertoi, että mä olen maailman rakkain karvainen otus. Näin jopa kyyneliä äiskän silmissä. Ehkä mä en ole ainoa, joka ottaa tämän uuden elämän raskaasti. Onneksi tätä kuulemma kestää vain tämän viikon. Siltikään en ymmärrä, että ihmiset, jotka käyvät töissä ottavat koiran (toim. huom. tsot tsot Toby, se on elämää). Meinasin jo tuossa eilen illalla kirjoittaa teille, että etsitään uutta kotia ja että töissäkäyvät, älkööt vaivautuko.
Mutta en mä vaihtaisi tätä mun kotia mihinkään. Seurasin äippää sitten koko loppuaamun ja aina välillä me kuljettiin täällä ympäriinsä sylitysten. Kyllä se sittenkin ehkä tykkää musta ♥ Vaikka hetkellisesti hylkäsikin mut. Vaikkei kuulemma ikinä edes tekis sellaista. Lupasi, että huomenna pidetään sylittelypäivä. Käydään pitkällä lenkillä keskellä päivän ja leikitään sillä mun possulla. Sitä odotellessa…
TORSTAITERKUIN,
sen bloggaajan puolesta TOBY
PS. se bloggaaja on muuten sitten sen verran ylitarkka, että tiedän sen vetävän herneet nenään, kun laitan tänne blogiin kuvia, jossa mun turkki ei ole nähnyt vähään aikaan harjaa ja jossa olisin pikkuisen suihkun tarpeessa. Mutta mä oon nääs sitä mieltä, että ei se ny niin vaarallista ole. Hau. Olen puhunut.
Voi, mikä ihana vuodatus Tobylta:) Kyllä sillä reppanalla on ollut raskasta tällä viikolla. Toivottavasti huominen korvaa koko viikon vaikeudet:)
Kiitos Arjuli,
Toby on ollut nyt viikonloppuna aivan onnensa kukkuloilla – ei ole päästänyt hetkeksikään näköpiiristä pois 😀
Ihanaa viikonloppua <3
Voi raasua, ihan kyynelsilmin luin kohtalostasi… Toivottavasti tilanne kohenee ennen kuin joudut ottamaan oikeuden omiin käsiisi (eli ne keittiön laatikot)!
Heippa Laura
ja hau -tilanne hallinnassa – olen nauttinut kanakierretikuista tuplasti enemmän tänä viikonloppuna 😀
Kivaa viikonloppua <3
-Toby & co
Julma äippä :D,nyt on saatava monta nakkia!
Sanos muuta! 😀
Nakkia meiltä ei löytynyt, mut kanakierretikut on olleet kovaa valuuttaa 😉
Ihanaa viikkistä <3
Haha, ihana 🙂 Kyllä mä kehotan nyt Tobya pikapikaa opettelemaan avaamaan ne keittiön kaapit ettei ihan näänny nälkään päivisin 😉
Heippa Laura,
onneks toisella oli kuivanappuloita saatavilla, tosin eipäs ne olleet juuri kelvanneet 😀 Viikonloppuna ollaan hemmoteltu toista viikonkin edestä 😉
Ihanaa viikonloppua <3
Hei mä keksin! Tuu meille päivisin! Tai mä tuun teille! Opetan sulle miten avataan laatikot! Se oli ihan helppoo… en tajua miten en oo aiemmin sitä keksinyt. Mieti, yhtäkkiä tarjolla oli ihan kaikkee – kuivahiivasta (vaarallista meille kuulemma) pähkinöihin (vaarallista kans), tacokuorista erilaisiin mausteisiin. Yhtä toista laatikkoa en vielä ehtinyt avata… siellä olis jauhoja, makaronia, riisiä, muroja…
Ainoa ongelma on, että mulle käytiin ostamassa kuonokoppa. Toisena vaihtoehtona on kuulemma se, että vietän päivät kodinhoitohuoneessa. Mutta se ei oo vaihtoehto ennenkuin toi äippä ehtii järjestää vaatehuoneen siihen kuntoon että siellä vois olla. Nythän sekin on täynnä aarteita – likasia sukkia lattialla yms. Mieti, olisko nyt just ihan täydellinen paikka!
Mutta hei, siihenkin kyllä tottuu, että noi muut on päivät poissa kotoa. Sillon pitää vaan joko vedellä hirsiä tai kehitellä kaikkee kivaa tekemistä. Oon aika hyvä molemmissa 😉 Ja toisaalta mä kyllä ihan tykkään olla välillä ihan rauhassa ilman kauheeta hälinää ympärillä. Ja ilman että toi äippä imuroi mun karvoja lattioilta… se tekee sen aina melkein ekana kun tulee kotiin. Malttaa se sentään eka rapsuttaa mua kun meen sitä vastaan mun lempipossuni kanssa.
Hei tsemppiä sinne! Nähdään toivottavasti pian! Olis niin kiva päästä leikkiin yhdessä. Veisin sut kaikkiin ihanan kurasiin paikkoihin!
Rauh Väpe,
ja kiitos – mä parkkeeraan heti ensi tiistaina tuulikaappiin odottaan, että äippä tuo mut sinne töihin mennessään. Mä otan myös mun possun mukaan niin voidaan leikkiä niillä. Se on jo mun 5s possu, kun syön sen aina reikiä täyteen 😀
Mäkin vähän kärjistin tätä kurjimustani. Oikeesti oon nukkunu kaikki päivät ja sit kun tytöt on tulleet koulusta oon laittanut tassut korville, kun alkaa niin kamala mekkala.
Toivottavasti nähdään pian <3 (toi sydän vei mun katu-uskottavuutta :D)
Voi Tobya! Kylläpä maailma välillä murjoo. :)En ole koskaan kommentoinut lukemiani blogeja, mutta nyt on ihan pakko. Kiitos Maria elämänmyönteisestä ja ihanasta blogistasi! Löysin tämän vasta muutama päivä sitten. On auttanut minua vaikeassa elämänvaiheessa saamaan ajatuksia välillä muualle. Ihanaa että joku jaksaa nähdä rakkaittensa ja lukiojoidensa eteen noin paljon.Ja Toby♡ Meillä sattuu olemaan samanlainen touho-coton kotona. Jerry 3v. Ihan kopio ulkonäöltäänkin! Mut on myös Ilveskosken jälkeläisiä.Nauroin vedet silmissä tätä ”hänen” avautumistaan. Hyvää jatkoa teidän ihanalle perheelle!
Moikka Tiina,
juu, onneksi tuli viikonloppu ja toinen saa jakamattoman huomion 🙂
Hei kiitos! Ihana kuulla, että blogini on auttanut sinua saamaan ajatuksia muualle <3 Silloin kun itsellänikin on ollut vaikeaa, on tämä ollut sellainen pakopaikka.
Voih, Jerry on siis kaukaista sukua varmastikin Tobylle 🙂 Niin suloisia päivien piristäjiä nuo koiruudet ovat, että en osaisi enää kuvitella elämää ilman Tobya <3
Kiitos ja ihania kevätpäiviä sinnekin <3 Jerrylle rapsutuksia 🙂
Kiitos! Ihan samaa mieltä. Elämää ei voisi enää kuuvitella ilman koirakamuja. Ja nämä cotonit on ylihassuja! Meillä toinenkin ihana havannankoira muori. Mutta miksi nää cotonit on NIIN hassuja? Saa nauraa joka päivä jotain touhuja! Oletko liittynyt Coton de Tulear- ry:hyn. Heiltä tulee maailman mukavin lehti n.4-5 krt. Vuodessa.Hauskoja coton-juttuja ja infoa rodusta ja kilpailuista ym. Jatkan innolla blogisi lukemista. Ja Tobyn seikkailuja:D Blogisi on ihanan aito ja löydät arjen pienistä asioistakin niin paljon hyvää. Ihanaa että maailmassa on sinunlaisia ihmisiä!:)
Hih, cottoset on ihan parhaita <3
Hei, kiitos muistutuksesta - en ole vielä liittynyt tuohon ry:hyn, mutta nyt mennen liittymään!
Voi kiitos, mä punastuin täällä <3 Toivottavasti saan jakaa teille tätä iloa ja positiivisuutta vielä kaaaaauan 😀