miten teillä yleensä syödään leikkeleitä? Meillä niitä syödään pääosin aamu- ja iltapalalla, mutta kaupallisen yhteistyön myötä Kariniemen kanssa pääsin loihtimaan ruoka-annoksen leikkeleiden ympärille. Tehän tunnette minut, joten ei varmastikaan tule yllätyksenä, että lähdin jälleen kehittelemään helppoa ja herkullista arkiruokaa. Joka kyllä tässä tapauksessa menee muuten myös loistavasti juhlatilaisuuksissakin. Ruokaisat pastasalaatit ovat sellaisia, joita ainakin itse teen ruokajuhliin usein. Helppoja ja ennalta valmistettavia. Arkiruokana pastasalaatti on myös paikkansa ansainnut. Kuten monia muitakin arkiruokia, niin myös pastasalaattia tulee tehtyä parin päivän tarpeiksi. Ja sehän vain paranee jääkaapissa päivän oltuaan! Tällä kertaa pastasalaattiin pääsi maukkaat uutuudet Kariniemeltä.
Kariniemen on tuonut markkinoille kanaleikkeleitä kahdessa maussa; hunajapaahdettu filee sekä mustapippuri-oliiviöljy paahdettu filee. Tuotteisiin ei ole lisätty fosfaattia ja ne ovat valmistettu suomalaisesta broilerin fileestä. Tuotteiden lihapitoisuus on 86% ja sen lisäksi niillä on Sydänmerkki. Muistan joidenkin vuosien takaa, kun iskällä oli todettu korkea kolestroli; äiti panosti Sydänmerkki-tuotteisiin ja mietin, että nuo on noita vanhusten juttuja 😉 Kunnes viime aikoina olen itsekin tarttunut mieluummin siihen Sydänmerkkiä kantavaan pakettiin, sillä Sydänmerkin saaneissa elintarvikkeissa rasva on hyvänlaatuista ja suolan määrää on vähennetty. Näillä pienillä muutoksilla pyritään vähentämään muun muassa kovan rasvan ja liiallisen suolan aiheuttamia harmeja. Eli ainakin itseni kohdalla kyse on ennaltaehkäisemisestä, pienillä valinnoilla jälleen saa panostettua omaan hyvinvointiinsa ja terveyteensä.
Kana ja curry yhteen sopii. Hunaja ja mustapippuri täydentävät toisiaan. Mukaan myös vähän vihreää sekä pirteää punaista. Näiden ajatusten kera lähdin suunnittelemaan kanapastasalaatin reseptiä. Ja koska kokin täytyy olla tietoinen käyttämistään raaka-aineista, niin toki maistelin ensin rapeita ja maukkaita leikkeleitä. Hunajapaahdetussa fileessä maistuu hunaja juuri sopivasti eikä mustapippuri-oliiviöljy paahdettu fileekään maistunut liian pippuriselle. Maut olivat juuri kohdillaan. Hetken mietin, että sopiiko näitä kahta sekoittaa samaan salaattiin. Mietin, että jyrääkö mustapippuri-oliiviöljy paahdettu filee maullaan tuon herkän hunajapaahdettu fileen. Näin ei onneksi käynyt, vaan sulassa sovussa sulostuttavat tätä ruokaisaa ja varsin maukasta kanapastasalaattia.
KANAPASTASALAATTI
1 pkt Kariniemen hunajapaahdettu fileeleikkelettä
1 pkt Kariniemen mustapippuri-oliiviöljy paahdettu fileeleikkelettä
500 g täysjyväpastaa
1 purkki ananaspaloja
1 omena
1 punainen suippopaprika
1 parsakaali
1 pieni punasipuli
tuoretta timjamia koristeluun
Kastike
2 purkkia kermaviiliä
2 rkl currya
puolikkaan sitruunan mehu
ripaus suolaa
loraus hunajaa
-keitä pastat pakkauksen ohjeen mukaan
-pieniste fileeleikkeleet, omena, paprikat ja punasipuli
-valuta ananaspalat
-sekoita keitetty, valutettu ja jäähdytetty pasta muiden salaatin muiden ainesten kanssa
-sekoita joukkoon kastike, jonka ainekset on sekoitettu keskenään
Mihin muuhun ruoanlaittoon käyttäisin Kariniemen kanaleikkeleitä? Ilman muuta seuraavaksi kokeiluun pääsee kanakiusaus kinkkukiusauksen ohjeella, kinkkusuikaleiden sijaan aion käyttää kanaleikkelesuikaleita. Aamiasmunakkaaseen tuomaan lisää täyttävyyttä. Kanaleikkeleet sisältävät runsaasti proteiinia. Tyttöjen synttärijuhliin ajattelin tehdä kanaleikkelevoileipäkakun ja arki-iltojen pelastajaksi helppoakin helpomman kanapastan leikkeleistä. Mureat ja mehukkaat kanaleikkeet menevät kyllä välipalana suoraan paketistakin. Nimimerkillä kokemusta on 🙂 Kariniemen kotisivuilta löytyy monta kivaa kanaleikkelereseptiä, kannattaa käydä katsomassa!
Miten sinä käyttäisit Kariniemen kanaleikkeleitä?
Vastaamalla tähän kysymykseen tämän postauksen kommenttiosioissa kolmella teistä on mahdollisuus voittaa 20 euron arvoinen lahjakortti, jolla voi hankkia Kariniemen tuotteita mistä tahansa kaupasta, joka näitä tuotteita myy. Vastausaikaa on 8.3.2017 klo 10 asti ja arvonnan säännöt löydätte täältä. Huisin paljon onnea arvontaan! Mielenkiinnolla odotan vastauksianne, sillä saan niistä inspiraatiota myös omaan ruoanlaittooni.
IHANAA TORSTAITA,
YHTEISTYÖSSÄ KARINIEMEN
Olen broilerin suurkuluttaja koska en syö punaista lihaa eli nämä käyvät kaikkeen ruoanlaittoon, suolaisesta piirakasta salaattiin ja pastaan ja tietty leivän päälle:)
Käyttäisin leikkeleitä joko leivän päällä tai munakkaassa 🙂
Käyttäisin leikkeleitä lämpöisiin voileipiin 🙂
Munakkaaseen, pizzaan, piirakkaan ja salaattiin ainakin. Voileipäkakkua alkoi tehdä mieli kun sen mainitsit, eli sellaiseen myös 🙂
Käyttäisin aivan perinteisesti leivän päällä!
voileipäkakkuun
Salaattiin ja leivän päälle
En ole ikinä leikkeleistä salaattia tehnyt joten kokeiluun menisi! 🙂
Leivän päällä, pastassa ja piirakassa.
Munakkaaseen ruokaisuutta tuomaan tai ihan vaan iltapalaleivän päälle.
Käyttäisin munakkaaseen, tykkään syödä niitä. 🙂
Leivän päälle ja suolaiseen piirakkaan menee kokeiluun, kuulostaa niin hyvältä mustapippuri-oliiviöljy paahdettu filee!
Leivänpäälle, munakkaaseen ja pizzaan 🙂
Munakkaaseen ja pasteijoiden täytteeksi.
Ehkä kokeilisin retroruokaa eli täyttäisin nämä esim. punajuuri- tai italiansalaatilla.
Varmaan leivän päällä tai vaikka piirakkaan.
Kokeilisin ehdottomasti tuota herkullisen kuuloista kanapastasalaattia! Kiitos ohjeesta. Olenkin jo maistanut näitä leikkeleitä ja hyviä ovat. Kesällä koittavia syntymäpäiväjuhlia varten olen päättänyt opetella voileipäkakkujen teon, ja myös niihin nämä leikkeleet sopisivat erinomaisesti.
-Marjuska
Leivänpäällä, mutta pitäisikin kokeilla myös muuten.
Salaattiin ja piirakkaan menee heti kokeiluun.
Varmaankin ensimmäisenä kokeilisin ihan leivän päällä niin maku pääsisi kunnolla oikeuksiinsa, mutta ruoka puolella voisin kuvitella silppuavani leikkeitä wokin sekaan 🙂
Käyttäisin niitä lämpimiin voileipiin tai ihan vaan sellaisenaan ruisleivän kaverina.
Juuri tuollaiseen salaattiin, sillä se näyttää TODELLA herkulliselle! Voisin kokeilla myös juusto-leikkele-toasteihin, jotka tekisin voileipägrillissä!
Joku broileripiirakka lähtis kokeiluun tulevia rippijuhlia varten 🙂
Monipuolisesti käyttäisin, koska perheessämme on henkilö, joka ei syö punaista lihaa. Me muutkin syömme siitä syystä usein mm. kana/kalkkunaruokia. Tutkin myös E-koodit ja näissä ei kovin pitkää listaa niistä näy olevan 🙂
Valmistaisin näistä miehelleni voileipäkakun. Hän syö vain kanaa. Kerran jo mainitsikin että näitä voisi kokeilla! 🙂
uskoisin, että ihan leivän päällä menisi 🙂
Pastakastikkeissa käyttäisin 🙂
Leivän päällä ja voisin kokeilla tuota pastaakin.
Perinteisesti leivän päälle ja suolaiseen piirakkaan.
Kinkkupiirakkaa tekisin
Teen usein itämaista kanakeittoa ja nämä leikkeet nopeuttavat kiireisenä päivänä!
Käyttäisin salaattiin ja leivän päällä
Sosekeiton parina, salaateissa, piirakoissa, omeletti.
Arkena nämä maistuisivat leivän päällä ja juhlana voileipäkakussa.
Tuo sun resepti kuulostaa niin herkulta, et sitä kyllä kokeilisin ehdottomasti! Kokeilen vaikka en voittaiskaan.
Käyttäisin leikkelettä arkena leivän päällä. Perjantaisin mulla on tapana tehdä bruchettaleipiä ja niihin nämä leikkeleet sopisivat mainiosti täytteeksi. 🙂
Kokeilisin tuota sinun reseptiäsi 🙂
Just kaupassa ostamassa aineksia. Laitatko tuon ostaakaan siltään, vai keitettynä?
Moi Sari,
nyt en ihan ymmärtänyt kysymystä! 😀 Jos kyse oli parsakaalista, niin sellaisenaan 🙂
Parsakaali juu(:
Mikä lie tekstisyöttö..
Käyttäisin Kariniemen pippurileikettä suolaiseen piirakkaan, joka sisältää parsakaalia, minitomaattia ja päälle ranskankermasta,kermaviilistä ja juustoraasteesta tehty sekoitus.
Olen munakkaiden ystävä, joten niihin ko.tuotteita käyttäisin. Ihanan näköinen salatti, tuli nälkä. Mukana.
Suolaiseen piirakkaan olisi kiva kokeilla.
Leivän päälle.
Käyttäisin leivän päälle ja kokeilisin tuota pastasalaattia.
Suolaiseen piirakkaan
Perinteisesti leivän päällä. Mutta myös munakkaassa, pitsassa ja kiusaukseessa. Nam:)
Suolaiseen piirakkaan tai munakkaaseen 🙂
Tekisin eväsleipiä töihin 🙂
Salaattia kokeilisin tehdä minäkin.
Luultavasti ihan leivän päälle laittaisin, myös munakkaaseen voisin kokeilla 🙂
Suolaiseen piirakkaan sunnuntai-aamun kunniaksi!
Croissantin tai herkkupatongon väliin
Ruokaisaan munakkaaseen
Täytetyt patongit tai moniviljasämpylät maistuvat koko perheelle!
Joka-aamuisen ruisleipäni päälle. Salaatti vaikuttaa myös kokeilemisen arvoiselta!
Croissantin väliin, sopii loistavaksi loma-aamun herkuksi 🙂
Näyttääpä ihanilta nuo herkut, mukana arvonnassa. Mä varmaan kokeilisin noita suolaiseen piirakkaan yhdeksi ainekseksi…
Suolaiseen piirakkaan, munakkaaseen, salaattiin… tuo valmistamasi salaatti näyttää todella herkulta!
Käytän leikkeleitä erityisesti munakkaan täytteinä ja sitten tietenkin leivän päällä 🙂
munakkaaseen
Leivän päälle ja sitten myös tuohon pastasalaattiin.
Leivänpäälle, kana-munakkaaseen lapsille, kanapiirakka ja vaikka pizzaan.
Quesadillan täytteeksi esim. avocadon, tomaatin ja juuston kanssa.
Leivän päällä
Leivän päälle ja pastaan
kanapastasalaattia tekisi kyllä mieli tehdä!
Voileipäkakkuun laitan, miehelläni on kohta syntymäpäivä.
Voileipien päällä, meillä menee paljon leikkeleitä kun työhönkin mies ottaa omat eväät aika usein.
Täytetyt patongit ovat herkkuani.
Voileipäkakkuun 🙂
Suolaiseen piirakkaan!
Munakkaaseen ja salaattiin!
Kanawrap, joka sisältäisi tortillan lisäksi ainakin salaattia, kurkkua ja jotain maukasta kastiketta 🙂
Leivälle ja ehkäpä tekisin myös munakkaan! 🙂
lämpimiin voileipiin
Käyttäisin piirakoihin ja leivän päälle. Pastassa myös oiva valinta. 🙂
Munakkaaseen 🙂