torstai 08. lokakuun 2015

Lyhyttukkaisen luottotuotteet

HEIPSANSAA,

no nyt Nina sitä lupaamaani hiustuotepostausta. Tämähän on kuvattu tosiaan jo kesällä, vaaleatukkaisena. Mutta samat tuotteet ovat käytössä vieläkin, joten menkööt. Irvistyksineen kaikkineen 😉 Pidempien hiusten kanssa harvoin käytin mitään muuta hiusmuotoilutuotteita kuin satunnaisesti lakkaa ja tuota kuningatarsuihketta. Yleensä kun ne pitkät hiukset olivat ponnarilla tai nutturalla niin ei sen kummemmin tullut laitettua. Mutta nyt lyhyillä hiuksilla tykkään hurjasti, kun saa (ja täytyy) laittaa. Ainakaan mulla nämä eivät kuivu nätisti au naturel suihkun jälkeen. Menevät pörröön ja kikkuralle.
P8203302

Ihan ekaksi hiustenpesun jälkeen suihkuttelen Tigin Queen for a Day -tuuhennussuihketta tyveen ja pituuksiin. Tuo on oikeastaan ainoa tuuhentava tuote märkään hiukseen, joka mielestäni toimii sillä tavalla kuin pitäisi. Eikä jätä tahmaiseksi vaan oikein ilmavaksi. Antaa ryhtiä ja rakennetta. Ennen hiusten kuivausta levittelen pituuksiin nokareen L’orealin Liss Unlimited Evening Primrose -öljyä. Pehmentää, siloittaa ja tuo kiiltoa. Joskus käytän tätä myös kuiviin hiuksiin taltuttamaan sitä pörröisyyttä. Ai niin, pianhan ne pakkaskelit saavat aikaan sen, että pikkuhiuksia alkaa törröttelemään siellä täällä. Uutta kasvustoa, kuulemma. Katkenneita hiuksia, sanon mä 😉

Kuivashampoo on mulla käytössä päivittäin. Tuo Biozellin kuivashampoo on osoittautunut hintalaatusuhteeltaan parhaimmaksi. Nyt varsinkin, kun hiukset ovat tummemmat, niin ne rasvoittuvat helpommin. Blondin tukan kanssa pesuväli oli jopa 3 päivää, mutta nyt pesen hiukset noin kaksi kertaa kolmeen päivään. Riippuen urheilujutuista. Pystyttekö te muuten olemaan juoksulenkin jälkeen ilman hiuspesua? Mä en voi sietää yhtään rasvaisia/hikisiä hiuksia itselläni, joten niinä päivinä kun liikun, on pakko pestä hiukset. Mutta siis kuivashampoota aamuisin ihan ekana. Sitten jos hiukset kaipaavat vielä nostetta niin tupruttelen Redkenin Power grip -hiuspuuteria hiusten tyveen ja kevyesti tupeeraan. Hiuslakan suhteen en ole merkkiuskollinen, se vaihtuu harva se kuukausi. Tilanteen mukaan.collage

Olisi kiva kuulla teidän luottotuotteita hiustenmuotoilun suhteen. Ai niin, unohtui ihan kokonaan hiusvaha. Sitä on nyt tällä lyhyemmällä hiusmallilla tullut käytettyä myös! Parin viikon päästä on kampaaja ja näin kuukauden tummemmalla tukalla ihan ookoo viihtyneenä pohdin, että mitäs seuraavaksi tekisi. Punaisuushan ei ilman vippaskonsteja päässäni viihdy. Tosin samahan se on blondien hiusten kanssa; hopeashampoolla ja -hoitsikalla saa ihmeitä aikaan. Niitä ihmeitä kerran viikossa yritän taikoa tuolla kuparinvärisellä hoitoaineella tätä nykyä. Jotenkin houkuttaisi kasvattaa oman värinen hius esiin (hiirenharmaa) ja vain raidottaa sitä vaaleilla raidoilla. Jep, kyllä se taitaa olla se vaalennus raitojen avulla ikään ja elämäntilanteeseen nähden sopivin. Platinahiuksia pukkaa tyvestä ja tottakai ne tummemmassa värissä näkyvät hyvin. Lisäksi hiusten rasvoittumisen kannalta nuo vaaleat raidat voisivat tehdä hyvää.

Hei, täällä on kuulkaas vähän kädetön kokki olo; en tiedä miten onnistuin sen tekemään, mutta kamerani näyttö meni toissailtana ihan ylösalaisin. Eli kaikki kuvaus tapahtui upside down. Pikkuisen haastetta kuvaushommaan. Lähetin kameran eilen huoltoon ja toki toivon pikaista paranemista kameralle. Kaivoin vanhan kamerani esiin, mutta on kuulkaas opettelemista taas tuossa Canonilaisessa tuon sydämeni vieneen Olympuksen jälkeen. Onneksi kuvamateriaalia on jonkin verran tullut otettua viimeisen viikon aikana, joten eiköhän me pärjätä 🙂 Huominen fredagsmys kyllä jo vähän jänskättää, että saadaanko fiilikset tallennettua kuinka hyvin. Mulla on yksi herkullinen ja nopea ruokaidea päässä muhimassa. Toivottavasti kaikki menee putkeen, jotta voin julkaista reseptin täälläkin! (mihin tää viikko on muuten taas hurahtanut…?)

IHANAA TORSTAITA,

alle


7 Responses to “Lyhyttukkaisen luottotuotteet”

  1. Jonna sanoo:

    Ootko kokeillut Batisten XXL Volume-kuivashampoota?
    Näin lyhyttukkaisena oon tykästynyt siihen, ei tarvi erikseen hiuspuuteria vaan tekee napakkaa jälkeä.
    Eikä jätä tummaankaan tukkaan harmaata pintaa – sitä sävyä en yhtään enempää päähäni halua!

    Aurinkoista torstai-iltapäivää Espoosta ja kiitos ihanasta, elämänmakuisesta blogista!

    • Maria sanoo:

      Moikka Jonna,

      en ole kokeillut, kiitos vinkistä 🙂 Tuo on muuten hyvä juttu, ettei jätä hiuksiin harmaata – en nyt muista, mikä kuivashampoo se oli, mutta jösses, mikä tomukerros jäi hiuksiin, vaikka kuinka harjasi 😀

      Voi kiitos ja ihanaa viikonloppua sinne Espooseen <3

  2. Sari Riekkola sanoo:

    Täälläkin leikattiin eilen vieläkin lyhyemmät hiukset (postaus 7.10) vaihtelua kun kaipaa aina välistä! Mulla käytössä Osiksen muotovaahto, hiuspuuteri ja lakka ja Sunsilkin kuivashampoo, jolla aina muotoilen/viimeistelen hiukset.
    Kätsiä tuotteita ja lyhyeen malliin mahtavia aineita! En kyllä pärjäiskään enää ilman noita. Ottavat myös taipusuutta ja kiharuutta pois, jota mulla hiuksissa luonnostaan ja niin väärissä kohdissa kuin olla vain voi!

    • Maria sanoo:

      Moikka Sari,

      ei vitsit, että on kuule hyvännäköiset hiukset sulla ja toi väri! Just tuollainen tummempi alta ja päältä vaalea on mun seuraava väri myös 😀

      Ja kiitos vinkeistä, tuosta Osiksen muotovaahdosta olenkin kuullut muuten ihan hirmuisesti hyvää. Sunsilkin kuivashampoota olen muuten joskus koklannut. Kuulostaa hyvältä – mullakin sitä taipuisuutta ja kiharaa (sekä pyörre takaraivolla) on vaikka muille jakaa.

      Ihanaa viikonloppua sinne <3

  3. Outi sanoo:

    Kampaajani suosituksesta ostin Fudge Membrane Gas kuitukaasua, joka osoittautuikin todella hyväksi tuotteeksi. Käytetään tavallisen lakan tapaan, mutta tämän jälkeen hiuksia voi oikeasti vielä muotoilla. Antaa mukavasti volyymia ja pitää kampauksen paikoillaan pitkään. Tällaista tuotetta olen kyllä aina kaivannut. Nyt pärjään yhdellä muotoilutuotteella. Suosittelen!

    • Maria sanoo:

      Moi Outi

      ja kiitos, tuo kuitukaasu kuulostaa lupaavalta 🙂 Ja nimenomaan se, ettei tarvitse arsenaalia hiusmuotoilutuotteita, joita käyttää päällekkäin 😀

      Ihanaa viikonloppua <3

  4. Imppa sanoo:

    Minun luottotuotteeni on Kerastasen rakennetta antava puuterisuihke ”VIP, volume in powder”. Kalastajanvaimo taisi blogata tuosta joskus. Käytin ennen niitä tupsutettavia hiuspuutereita, mutta tämä on ihana suihkutettavuuden vuoksi, leviää tasaisesti. Eikä tarvi kuivasampoota tämän kanssa käyttää.

    Leikkasin itse hiljattain lyhyet hiukset, joten hiustuotteita menee paaaljon enemmän kuin ennen. Siksikin hiuksia tulee pestyä lähes päivittäin, tosin auttaahan edellisen päivän kampauspohjat seuraavana päivänä. Minulla on tapana pesun yhteydessä vaahdottaa sampoopesu kahteen kertaan, tämän opin olen saanut aikoinaan kampaajaltani. Aina liikunnan jälkeen on myös pakko pestä hiukset! Nukkumaan on ihana mennä puhtailla hiuksilla, joissa ei ole mitään ainetta! Tämän teenkin aika useasti, ajattelen hiusten ja hiuspohjan saavan hengittää paremmin.

Kommentoi