Ja hyvää tapaninpäivää 🙂 Parasta joulussa sen jouluaaton illan rauhan lisäksi on se, että saa haahuilla yökkäreissä keskellä päivää. Se, että saa saunoa monta kertaa päivässä. Lautapelit takkatulen äärellä. Pitkät aamu-unet. Moninaiset kävelylenkit miehen kanssa. En muistakaan muuten aikaa, kun ollaan pystytty kävelemään noin pitkää ja noin nopeaa lenkkiä. Hurraa uudet lonkat! Se, kun lenkin jälkeen vatsa kurnii. Ihan parasta on myös se, että kertaakaan tänä jouluna ei ole tullut vedettyä ruokaövereitä. Pöydästä on pystynyt nousemaan ilman kummempia ähellyksiä ja sen sijaan, että sohva olisi kutsunut x-asentoon, on samantien voinut siivota keittiön ja kumartua jopa laittamaan tiskit astianpesukoneeseen ilman, että vatsaröllykkä ottaa vastaan 😀
Eilen oltiin veljen perheen kera tuossa äidillä tien toisella puolella syömässä (kuvat sieltä) ja tänään vastaavasti anoppilassa. Jälleen kerran tosin päätin sen, että ensi jouluna en tee itse laatikoita. Ei tässä juuri katsokaas ehdi kotona syömään. Kalapainotteisesti on muutenkin menty tämä joulu. Tosin kinkkua unohtamatta. Lämpimästi voin suositella Tapolan harmaasuolattua kinkkua. Ihan täydellinen. Ehkä vedän Tampereen plikkana vähän kotiinpäin, mutta ei anneta sen haitata 🙂 Ostettiin seitsemällä eurolla sellainen digitaalinen lihamittari ja kinkusta tuli just perfect, kun paistettiin niin kauan, että sisälämpötila oli 80 astetta.
Tänä iltana katetaan vielä kuohuvalasit, mädit, sipulit ja smetanat pöytään, mutta huomenna pidetään detox-päivä. Jopa mies suostui mun kanssa sellaiseen. Sitä odotellessa. Aamulle suunnitteilla on smoothie ja lounaaksi chililohta sekä sitä kukkakaalikikhernepaistosta. Muistattekos taannoin, kun kyselin sen ”seeded mustardin” perään? Noh, tuo meidän lähikauppa pelasti jälleen – siellä ne siemenelliset sinapit löytyi sinappihyllystä! Huomisen illan hieman juhlavampi detox-ruoka on hakusessa, joten täytyy ottaa keittokirjat mukaan tuonne sohvalle. Oletteko muuten te olleet koskaan detox-kuurilla? Mitä ruokia söitte silloin? Tuo meidän yhden päivän puhdistautuminen tuskin tuo kauaskantoisia tuloksia, mutta ihan hyvillä mielin sellaisen jouluruokien jälkeen pidämme. Me aletaan nyt tytsyjen kanssa katsomaan Cheekin konserttia. Meillä onkin muuten ollut tyypillinen joululoma; lapset on kipeitä. Alkuviikosta pienimmälle nousi kuume (senkin uhalla jouluvieraat tulivat kylään jouluaattona) ja nyt kun kuumetta ei tänä aamuna enää ollut, niin esikoisella nousi tuosta iltapäivästä kuume. Meneehän se loma näinkin. Onneksi pääsivät eilen pikaisesti pulkkamäkeen molemmat!
Tuolla aiemmin mainittujen ”parasta joulussa” listan lisäksi mun mielestä parasta joulussa on toisaalta myös tämä tapaninpäivä; joulu on pian ohi ja loppuvuosi häämöttää. Uusi vuosi alkaa puhtaalta pöydältä. Miehellekin tuossa päivällä väläyttelin, että mitäs jos riisuttaisiin jo muut joulukoristeet kuusta lukuunottamatta pois. Ei saanut kannatusta. Vielä.
Nautitaanhan nyt kuitenkin vielä tästä viimeisestä joulunpyhästä ♥
TUNNELMALLISIN TAPANINPÄIVÄTERKUIN,
PS. kuka bongasi yhden isotissisen vierestä allekirjoittaneen lapsuudenkuvan? 😉
Tunnelmallisia kuvia<3
Mä aattelin antaa joulun olla uuteen vuoteen ja sitte sen jälkeisenä vkonloppuna siivotaan joulu pois.
Lapsuudessa ihanaa oli nauttia jouluntunnelmasta koko loman aika ja haluan saman säilyttää omille lapsilleni.
Ruokavalio sen sijaan pääsee remonttiin ennen sitä..tosin näistä mun rajoitteista johtuen en oo syönyt yhtään suklaata enkä laatikoita,salaattia ja kalaa lähinnä.
Ja vihreitä kuulia:D
Nyt kun tultiin kotiin niin pääsee inhimillisissä pakkaslukemissa lenkkeilemään.
Mukavaa Tapaniniltaa!
Ps.aika uhkea enkeli:))
Kiitos Anu <3
No samaa mekin vähän tuumattiin, että jos tuona viikonloppuna riisuisi joulun pois. Tosin mulla on nyt jo pieni tonttuahdistus 😀 Saas nähdä, josko huomenna tekisi pientä karsintaa...
lasten huomaamatta 😉
No mutta, sullahan on ollut terveellinen ruokavalio joulunkin ajan (vihreät kuulat eivät ole niin pahasta ;D)!
Toi joulupukin tuoma sykemittari on ihan hirmuinen orjapiiskuri; nyt olen kolmena päivänä vetänyt lenkit + siihen päälle Kayla Itsinesin. On ainakin tullut päivän liikunnat täyteen. Mitäköhän se tuumaisi lepopäivästä? 🙂
Kiitos ja ihanaa lauantaita sinne, me sairastupaillaan <3
PS. Aikas on uhkea tätsä juu, lapset tuolle aina kikattelee 😀
Kyllä nämä joulupäivät on sitä joulun parasta antia.:) Ihanat kuvat Maria! Katseeni kiinnittyi varsinkin siihen puiseen sivupöytää (?). Mistähän se on peräisin? Jotain tuon tapaista haaveilin työpöydäksi olohuoneeseen.:)
Heipsan Taina!
Välipäivinä on todellakin lupa vain lepäillä. Ja syödä 😀 Hei kiitos <3 Tuo pöytä on tuotu isän kotitilalta eli on toooodella vanha. On kyllä kaunis. Voin tutkia tarkemmin joku päivä, löytyykö tuosta leimoja tms. merkkiä alkuperästä 🙂
Ihanan leppoisaa lauantaita sinne <3
Eihän se joulu jo nyt lopu!? Meillä joulutellaan ainakin uuteen vuoteen asti. Loppiaisena sitten viimeisetkin koristeet pois.
Moikka Ansku! 🙂
Hih, mä olen vähän sellaista sorttia, että koska alan viettämään joulua jo lokakuun lopulla, niin näin välipäivinä tuntuu siltä, että joulu oli ja meni 😀
Kuusi pidetään ehkä loppiaiseen, mutta muuten pikkuhiljaa riisutaan jouluista ilmettä pois…
Leppoisaa lauantaita <3
On taas niin tunnelmallista! Taalla ei edelleenkaan lumesta tietoakaan eika kotikaan kuusta lukuunottamatta ole kovin tunnelmallinen, jonka takia en ole kuviakaan ottanut. Joku paiva viela meilla on yhta ihana koti kuin teilla! 🙂 Toivottavasti teilla oli mahtava Joulu! Nyt Uutta Vuotta odottamaan!
Voi kiitos Katariina <3
Hei, teille tuleekin sinne sitten lunta kasapäin kerralla...meillä ripottelee tälleen pikkuisen 🙂
Kiitos, joulu meni ihanasti täällä ja ainakin IG-kuviesi perusteella sielläkin joulu oli onnistunut!
Some day, some day...onnea asunnon etsintään ja leppoisia loppuvuoden päiviä <3
Ihania tunnelmallisia kuvia, erityisesti kiinnitti huomio siihen kuvan vieressä olevaan neitoon.
Lapsuudesta muistan kun olin aina jouluna myös minä kipeänä, se harmitti.
Detox kuurilla olen ollut useasti joulun jälkeen, tekee todella hyvää. Silloin olen syönyt kasviksia, kanaa, kalaa ja juonut vihreää teetä.
Mukavaa viikonloppua!
Kiitos Virpi <3
Täällä myös toinen tunnollinen sairastaja; lomat olivat sairastamista varten. Meillä tuo eka lomaviikko tosiaan meni pikkuisemman kuumeillessa ja nyt on tuo isompi kuumeessa. Onneksi olemme kotona emmekä Lapissa 🙂
Kiitos vinkistä, heti kun saan tuon potilaan kuntoon, niin aloitan detox-kuurin. Tällä hetkellä en pysty jättämään kahvia pois, kiitos valvotun yön 🙂
Leppoisaa lauantaita <3