Olen jo melkein menettänyt toivoni farkkulegginseihin ja pillifarkkuihin; saan aikaiseksi niihin polvipussit sillä sekunnilla, kun istun autoon. Problem solved; löysin Seppälästä (josta muuten tulee löydettyä tosin vähän vaatteita) valkoiset pillifarkut, jossa on ”rypytykset” tuossa polvien ulkosyrjällä. Ei tule polvipusseja 🙂 Tosin yksi vika farkuissa on; vyötärö on aivan liian korkealla mun makuun. No, eipä sitä esim. tunikoitten alta tuota korkeaa vyötäöä niin näy, mutta jotenkin se vaan ihistää.
Ja sitten taas farkuista lapsiin (miten nämä mun aiheet nyt pomppii aiheesta toiseen??…kertookohan tää jotain siitä, että mun pään sisällä nää asiat on vieläkin ”sekasemmin” ;)?). Eli lapsilla on tänään päiväkodissa retkipäivä; koko päivä vietetään Sastamalassa maatilalla. Huisin hauskaa. Jos olisi kiva ilma. Juuri katsoin säätiedotetta, joka lupaili satetta koko päiväki. Voi pikkuisia. Onneksi tuli pakattua reppuihin sadevaatteetkin. Silti ensimmäiset 45 työminuuttia olen murehtinut sitä, että onkohan tytöillä tarpeeksi päällä, huomaakohan tädit katsoa reppuihin etsiäkseen lisää vaatteita, mitäs jos Lilia ei muista sanoa pissahätäänsä….tms. Miettikääs, kun nämä murheet on vielä tällä tasolla. 10 vuoden päästä on sitten jo eri murheet ;)Mutta ei murehdita vaan nautitaan siitä, että loppuviikko on jopa helteinen! Tähän viikkoon mahtuu paljon kivaa; koulua, töitä, koulua, koulua, ruokavieraita (ihanaa, rakastan ruokavieraita :), erittäin hyvän ystävän kanssa shoppailua. Kiva viikko tulossa !
Kommenteistanne edelleen erittäin kiitollinen,
Jos kurkkaisit mun aivokoppani sisään,niin ihan samat ajatukset siellä pyörivät;-) ja kai sitä sitten pitäisi jollain tavalla huolestua, jos ei enää jaksaisi ”stressata” asioista. Eikös sitä sanota että positiivinen stressi on vain hyvästä ihmiselle;-)?
Täällä toinen farkkuleggins(vai jeggins)fani! Mulla on intohimona ihan perustummansininen väri, ja omat kappaleeni ovat pysyneet todella siisteinä. Merkkeinä mulla mm. Asos, Vila ja GinaTricot eli ei edes mitään kalliita. Pesen hienopesussa nestemäisellä pesuaineella enkä käytä huuhteluaineita. Ei oo tullu polvipussia eikä haalistumia;-)
Valkoiset olisi kyllä mageet kesään, hyvältä näyttää päälläsi. Kivaa päivää sinne!
Wau,sinä olet ihanan hoikka ja housut näyttävät ihanalta!Minä taas olen sen mallinen,että näyttäisin todella koomiselta tiukat pillifarkut päällä!! :))
Aivotoiminta on täälläkin vilkasta,tuhat asiaa mielessä samaan aikaan! 🙂 Voe meitä naisia!
Kuulostaa oikein kivalta viikolta! Toivottavasti lasten retkellä on ollut aurinkoinen ilma. 🙂
-Päivi-
Kiitos ja kumarrus 🙂
Oli ollut kiva retki lapsilla; kurahousujakaan ei oltu kaivettu esille !
Valkoiset farkut / farkkulegginsit on mulle merkki kesästä 🙂
Ja toi kuvakulma jokseenkin valehtelee…kuva edestäpäin otettuna paljastaisi karun totuuden :/
Toivotaan, että nyt alkaisi ne HELTEET 🙂
Mun piti tätä postausta kommentoida jo eilen… kävin heti sovittamassa noita samoja housuja (mustina) ja pitänee ne ehkä käväistä ostamassa seuraavasta tilistä 🙂 Kivat nimittäin nuo polvirypytykset. Olisi ihana pukeutua valkoisiin housuihin mutta mä en ole ikinä osannut =/ Koen itseni toooosi isoksi valkoisessa joten päädyn aina kesät ja talvet mustaan…
Tuo Sastamala on varmaan ollut kiva reissu lapsille! Ja taisi olla ihan siedettävä kelikin sitten loppupeleissä..
Iloista viikonjatkoa ja leppoisaa helatorstaita!
Hyvä Marja, että sain inspiroitua sut housujen ostoon 🙂
Mulla on sama, että valkoiset housut päällä tunnen oloni isommaksi. Mutta jos on vähänkin pidempi paita tms. niin sitten ”isous” katoaa 😉
Kiitos samoin, toivotaan, ettei huomenna nyt sataisi ihan kaatamalla vettä 🙂