…ai että, kuvitelkaa joulun tuoksu tulvimaan, joululaulut soimaan ja lasiin kylmää kuplivaa 😉
HEIPPULI!
Jee, meitsi sai lentoluvan tulevan viikonlopun Köpiksen reissua varten ja korvan kuulo on jo ihan normaali! Vielä tutkitaan jotain hermoratajuttuja, mutta eiköhän nekin ole ok. Vähän vinkuu korvassa, mutta eipä tuo haittaa. Pääasia, että sillä kuulee. Eikä siinä kaikki päivän hyvät uutiset vaan niitä ropisee lisää; soitin Norweigianille, että pitäisi peruuttaa yhden kanssamatkustajan lento (mummu) ja sain tietää, että meidän liput oli upgreidattu (ostin kaikista halvimmat) niin, että saatiin istumapaikat ilmaiseksi ja kaiken lisäksi kaikki saataisiin ottaa ruumaan 2 x 20 kg matkatavaroita (otin alun perin pelkillä käsimatkatavaroilla lennot). Jihuu! Eikä siinäkään vielä kaikki vaan saatiin tietää mummun leikkauspäivä (leikataan aivoihin kuulumaton juttu pois, joka aiheutti silloin sen kohtauksen) ja se on just pari päivää ennen joulua. Eli jos ja kun kaikki menee hyvin, niin mummu kotiutetaan jouluaattona. Mikä taas tarkoittaa sitä, että eihän me nyt joulua voida lähteä viettämään Pyhälle.
Mutta ihana veljen vaimo sanoi, että mikäli haluamme lähteä joulun jälkeen pohjoisiin, niin he ottavat mummun heille hoitoon ja kaiken lisäksi hoitelevat mun työni joulun jälkeisinä välipäivinä! Alun perin piti tulla ko.päiviksi takaisin etelään. Nyt saamme olla pidemmän aikaa Lapissa ja ottaa uusi vuosi vastaan lumihankien keskellä. Jouluvalmistelut tehdään kotona normaaliin tapaan, hankitaan kuusi, paistetaan kinkku, tehdään lanttulaatikkoa ja nautitaan läheisistä. Jotenkin tuntuu, että se pikkuisen kateissa ollut joulufiilis hiipii taas takavasemmalta 🙂
Ehkä pidämme myös pienet pre-joulujuhlat siinä ihan joulun alla. Ainakin tarjottavat olisi nyt valmiiksi suunniteltuna. Joten miksipäs ei! Napostelupähkinöitähän ei voita mikään. Nämä joululle vahvasti maistuvat cashew-pähkinät menevät niin glögin kuin kuohuviininkin kanssa. Yksi haittapuoli näissä kyllä on; näihin jää armottomasti koukkuun!
JOULUISET NAPOSTELUPÄHKINÄT
2 dl cashewpähkinöitä
25 g voita
1 rkl hunajaa
2 tl raakaruokosokeria
1 rkl piparkakkumaustetta
(tai vaihtoehtoisesti
1 tl kanelia
1 tl inkivääriä
1 tl neilikkaa)
ripaus merisuolaa
-sulata kattilassa voi ja hunaja
-lisää seokseen mausteet (paitsi merisuola)
-pyörittele pähkinät seoksessa ja kaada leivinpaperilla vuoratulle pellille
-paista 175 asteessa noin 20-25 minuuttia, välillä sekoittaen
-ripsottele päälle merisuolaa ja anna jäähtyä
****************************
Mä itse tykkään syötävistä lahjoista ja ilahtuisin tällaisista pähkinöistä. Taidanpa tehdä näitä isomman satsin, niin voi antaa ystäväpariskunnille glögipullon kera. Tein tuossa yhtenä vuonna myös jouluisia manteleitä. Niiden ohjeen löydätte täältä. Nyt joulupukin listojen pariin ja joululahjat mietintämyssyyn. Eli excel-taulukkoon näin ens alkuun. Ihan kaikki serkkujen, kaimojen ja muiden sukulaisten lahjat omien lasten lahjojen lisäksi. Meillä onkin eka joulu, kun kumpikaan lapsi ei enää usko joulupukkiin. Niisk. Ja eka joulu, kun joulupukin listaan on kirjoitettu lasten toimesta lahjojen perään ovh:t! 😀
ILOISIN TIISTAITERKUIN,
Voi vitsit, ihan onnenkyyneleet nousi silmiin kun luin ilouutisianne. Ai, mitenniin tunneherkkä…
Mutta hei noista pähkinöistä, voiko raakaruokosokerin korvata tavallisella sokerilla? Sitä löytyisi kaapista. 🙂
Ihanaa joulunodotusta sinulle ja perheellesi.
T. Vakkarilukija
Moikka Katja
ja kiitos <3
Huh, täällä on menty sellaista vuoristorataa tämä viikko, että heikompaa vois hirvittää 😀
Voi hyvin korvata tavan sokerilla!
Kiitos kaunis ja samoin sinne <3
Ihania tuollaiset päivät, kun hyviä uutisia tippuu ovista ja ikkunoista! Olen ihan hurjan iloinen teidän puolesta <3 Elämällä onneksi usein on se ominaisuus, että kaikki kääntyy parhain päin.
Kiitos pähkinävinkistä, täytyy kokeilla viikonloppuna. Taidan tehdä noita purkilliset lähimmille työkavereille joululahjaksi!
Emma
No sanos muuta Emma,
mutta tänään tuli taas vähän takapakkia….emme anna sen lannistaa 🙂 Just näin, meillä on ihan sama ajattelumaailma tuonkin suhteen – kaikki kääntyy parhain päin <3
Olehan hyvä, tuo on ihana joululahjavinkki!
Ihanaa torstai-iltaa sinne <3