Ei vitsit, koko päivän olen tuolla sängyssä maannut ja tuossa tunti sitten pomppasin pystyyn. Ettekä ikinä arvaa minkä takia; no sen kun muistin yhtäkkiä, että tänään on syyskuun vika päivä ja en ole ottanut syyskuun kuvaa! Taidan olla todellakin tervehtymään päin 😉 Sain ihanalta Tiialta hänen alulle panemansa haasteen. Kiitos kaunis <3 Joku vuosihan tämän haasteen aloitin, mutta se jäi pahasti kesken. Nyt on kalenteri hälyyttämässä joka kuun 30.päivä. Kuvakulma tulee olemaan sama eli tuo keittiön sivuikkuna. Mielenkiintoista nähdä miten maisema muuttuu ajan kuluessa. Joko te olette osallistuneet tähän haasteeseen? Jos ette, niin alla Tiian blogista kopsatut säännöt:
– valitse ikkuna tai paikka mistä kuvaat maisemaa
– valitse jokin päivä kuukaudesta jolloin kuvaat
– kuvaa samanlainen kuva joka kuukausi, samaan aikaan samasta paikasta
– halutessasi voit kerätä kertyneet kuvat kollaasiksi joka kuukausi tai vaikka haasteen päättyessä
Nyt kyllä tsemppaan tässä, sillä tästä jää kiva muisto itsellenikin! Pystyy katsomaan ainakin ensi vuonna, että kuinka aikaisin tänä vuonna tulee lunta. Toivon näkeväni valkoisen joulukuun kuvan 😉 Näin syyskuun vikana iltana oli muuten kaunis ja kuulas ilma. Naapurin vaahtera on jo kauniisti kellastunut.
Sairastuvalle kuuluu hyvää, kuume ei ole enää noussut ja kerrankin olen todellakin vain levännyt koko päivän. Tietynlainen pökkelöolo siitäkin tulee, onneksi ei makuuhaavoja näin lyhyestä lepäilystä kuitenkaan. Huomenna palataan taas normaali turinoihin, ehkä jopa siihen alkuviikolla mainostamaani kukkakaaliin 😀 Muistin just, että Tallinan vinkkejäkin on muutama jakamatta!
ILOISTA KESKIVIIKKOILTAA,
Mukavaa, kun aloit parantua Maria!:)
Ja hyvä, että olet lepäillyt päivän…
No kyllä, minunkin mielestä 🙂
Tänään oli niin paljon energiaa töissä, että ihan työkavereita hirvitti. Ja eikä takana ollut kuin se yhden päivän lepo 😀
Ihanaa torstaita sinne pohjoisiin <3
Ei vitsit, tekö vielä asuttekin järven rannalla mökin lisäksi. T.vähän kade. 😉
Höpsispöpsis Hanna,
Täällä Länsi-Tampereella on kyllä vaikea välttää tuota vettä, kun on nuo kaksi rutakkoa (Pyhäjärvi ja Näsijärvi) lähellä 😀 Tuo keittiön sivuikkuna onkin ainoa, mistä järvi näkyy ja ainoa suotuisa kuvakulma tälle haasteelle. Ellei haluaa kuvaan räjähtänyttä trampoliinia tai etupihan autokatosta 😉
Ihanaa perjantain aattoa <3
Minäkin ihailin järvimaisemaa 🙂 Ja totta tosiaan, tietyissä paikoissa Mansea ollaan tosiaan kahden järven välissä 😀
Moikka Katariina,
heh, tuo järvimaisema näkyy tässä keittiön tason vierellä istuttaessa. Pitäiskin alkaa istumaan tässä useammin 😀
Jeps, täällä on näitä järviä kyllä yllin kyllin. Ja jos ei nyt järviä niin sitten lammikoita!
Ihanaa viikonlopun odotusta <3